EMS přístroj neboli elektrická stimulace svalů, je způsob, který se ve zdravotnictví používá k rehabilitaci a rekonvalescenci. Jednoduše řečeno vystavuje svaly jemným elektrickým impulsům. Touto aktivací dochází u svalů k jejich posílení, a u ztuhlých svalů k jejich uvolnění.
Aktivuje všechny hlavní svalové partie, zejména paže, střed těla, boky, hýždě a stehna.
Tato metoda má také za úkol pomoci nemocným pacientům či seniorů, a procvičit tak jejich svaly. (zabránit např. atrofii) Také pomáhá lidem s dekondicí zaviněnou např. nezdravým životním stylem. Nabízí nenáročné řešení pro jednotlivce s nabitým rozvrhem a umožňuje dosáhnout optimálních výsledků v kratším čase. EMS je navíc šetrný ke kloubům, takže je vhodný pro osoby s fyzickým omezením nebo pro ty, kteří se zotavují ze zraňení.
Jak přístroj pracuje?
EMS pracuje až s deseti dvojicemi elektrod, kdy je každá dvojice umístěna na pravé a levé polovině těla. Impulz tak proběhne ve všech svalech z jedné poloviny těla na druhou, a nejen v místech umístění elektrod. Tak jsme schopni aktivovat celé tělo, a to dokonce i ty svaly, které standartně neumíme zapojit nebo je potřeba speciálních cviků na jejich aktivaci. Např. svaly pánevního dna. Díky provedení tohoto přístroje, kdy je aktivace rovnoměrně na obou polovinách těla, si jsme jisti, že svaly na obou polovinách pracují stejnou intenzitou. Odstraňujeme tak svalovou dysbalanci, která je nejčastěji příčinou bolesti zad
Co vás čeká při stimulaci?
Klient dostane speciální sportovní oblečení (tričko a šortky), které zadržuje vodu, aby se impulz z elektrod dostal vodivým prostředím do těla. Poté, co je klient oblečený nasadí se mu vesta, která povede impulzy do pěti partií (břicho, hrudník, bedra, horní a boční záda), dále dostane pásky na paže (aktivace bicepsu a tricepsu), a nakonec pás přes hýždě. Důležité je však, že celý tento komplet se před nasazením musí dostatečně postříkat vodou, aby se elektrody aktivovaly. Vesta se připojí pomocí drátu k (zapojí se k břichu a horní části zad) EMS přístroji. Každý trénink začíná nastavením hodnot síly impulzů na jednotlivých partiích těla, je to individuální (záleží, jak moc je klient kondičně zdatný, podle toho se nastaví síla těchto impulzů).
Klient si stoupne před přístroj, kde se mu zobrazí panáček v podobě animace, který ho provede celým dvacetiminutovým tréninkem. Každý cvik trvá přibližně deset sekund a deset sekund odpočíváte, a prodýcháváte. Celou dobu je u vás váš doktor, nebo trenér, který vás má po celou dobu pod odborným dohledem.
EMS mezi sportovci
Profesionální sportovci začlenili EMS do svých tréninkových postupů, aby získali konkurenční výhodu. EMS jim umožňuje zaměřit se na konkrétní svalové skupiny, zlepšit svalovou koordinaci a urychlit regeneraci po intenzivním tréninku nebo zranění. Díky schopnosti stimulovat funkční pohyby je cenná pro sportovce, kteří se věnují sportům, jako je fotbal, plavání nebo atletika.
Závěr?
Trénink EMS lze také doplnit kardiovaskulárními cvičeními, jako je běh nebo jízda na kole, a zlepšit tak celkovou kondici. Tento způsob cvičení se doporučuje lidem, kteří se zotavují po nějakém zranění či jsou jinak pohybově indisponováni. Vhodná je také pro vyrovnání nejrůznějších tělesných dysbalancí.